ارزش بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی، از یک جعبه ی به ظاهر زیبا در قفسه های خورده فروشی ها خیلی بیشتر می باشد. بسته بندی یکی از بخش های مهم، در راه اندازی موفق یک محصول می باشد. آیا با این روند آشنایی دارید :

 • تعداد دفعات فراخوانی( معزول شدن ) مواد غذایی و آشامیدنی بومی، از سال 1999 سه برابر شده است.
 • تقریبا 70 درصد از تصمیمات خرید، توسط مشاهده محصول در قفسه های خورده فروشی ها گرفته می شود.

بسته بندی مواد غذایی و آشامیدنی می تواند برای کارآفرینان و موسس شرکت های مواد غذایی مقداری گیج کننده باشد. در اینجا به برخی از نکات مربوط به بسته بندی که توسط شرکت های تولید بسته بندی ذکر شده است، برای کسانی که تصمیم به شروع کسب و کار مواد غذایی و یا برای کسانی که در کسب و کار مواد غذایی می باشند و به دنبال پیشرفت و فروش بیشتر هستند، اشاره می کنیم. امیدواریم برخی از این ایده ها در بسته بندی مواد غذایی برند شما کمک کند:

نقش بسته بندی چیست؟

 

تجارب و نظرات مختلف مصرف کننده در رابطه با محصول شما از بسته بندی شما بسیار تاثیر می گیرد.

 • آیا باز شدن آن به سختی یا به آسانی صورت می گیرد؟
 • آیا با توجه به جنس بسته بندی،محصول به شکل تازه باقی می ماند؟
 • آیا محصول یک پارچه بسته بندی شده است یا به قطعات مختلف برای بسته بندی تقسیم شده است ؟
 • آیا محصول آلوده می شود ؟

چهار عملکرد اصلی در رابطه با بسته بندی وجود دارد که باید در راه اندازی محصول جدید مورد بررسی قرار گیرد :

 1. حفاظت از محصول – حفاظت / حمل و نقل / تحویل / توزیع / بسته بندی اولیه و ثانویه
 2. ایمنی محصول – فراخوانی مواد غذایی / خطرات / ردیابی
 3. تازگی محصول – ظاهر / طعم / تازگی / کیفیت
 4. هویت نام تجاری ( Brand Identity – چیزی که نام تجاری آن را توسعه می دهد ) – بازاریابی / تسهیلات /shelf appeal درخواست تجدید نظر قفسه/ نام تجاری / امانت نام تجاری

بیاید با جزییات بیشتر به این چهار عملکرد اصلی نگاه کنیم :

حفاظت از محصول :

ویژگی حفاظت از محصول مربوط به حفظ ایمنی مواد غذایی در هنگام حمل و نقل،رسیدگی و توزیع است.

صنعت بسته بندی همیشه به دنبال راه حل های نوآورانه بسته بندی، برای اطمینان از دریافت محصول توسط مصرف کننده از کارخانه، مطابق با همان شرایطی باشد که محصول کارخانه را ترک کرده است. (تازه و سالم)

محافظت از محصول خود در سراسر زنجیره ی عرضه، نیازمند در نظرگرفتن دقیق بسته بندی اولیه ی شما (مواردی که منحصرا در بسته بندی شما استفاده شده است، قابل فروش) و بسته بندی ثانویه (مواد،معمولا جعبه های راه راه و یا بسته بندی پالت، که منحصرا برای بسته بندی چند محصول برای حمل نقل و نمایش استفاده شده است) می باشد.

راه حل های بسته بندی متداول از جمله مواد شیشه ای،پلاستیکی،سخت و انعطاف پذیر، آلومینیوم و مقوا و گاهی اوقات به صورت ترکیبی می باشند. هر کدام از این راه حل ها، برای کاربرد های غذایی مختلف ترجیه داده می شوند. بعلاوه این که این راه حل ها هم پوشانی هایی نیز دارند.

به عنوان مثال :

 • بسته بندی های کیسه ای، برای هر دو مورد مواد غذایی (غلات) و نوشیدنی ها (شراب) استفاده می شود.
 • آلومینیوم برای قوطی های نوشابه مناسب می باشد و به ظروف غذایی، ظاهر و احساس بهتری اختصاص می دهد.

بسته بندی،با حذف یا کاهش فراخوانی ماده غذایی و خطرات، همچنین به کمک ردیابی، ایمنی محصول را تضمین می کند.

با  توجه به فراخوانی های اعلام شده از آب میوه ها تا کره ی بادم زمینی و از مواد غذایی و نوشیدنی، نتیجه شده است که مهم ترین و اصلی ترین دغدغه ی ذهنی مصرف کنندگان در سال های اخیر، ایمنی مواد غذایی می باشد. فراخوانی محصول، به طور بالقوه می تواند اعتبار نام تجاری را از بین ببرد، فروش محصول را کاهش دهد و احتمالا موجب دعوی قضای شود.

آلودگی مواد غذایی می تواند در هر نقطه ای از زنجیره تامین رخ دهد. همانطور که شرکت غذا یا نوشیدنی شما شروع به رشد می کند، ایجاد کنترل بر روی زنجیره ی تامین مهم می شود.

چندین فرآیند بسته بندی و فن آوری های طراحی شده برای کمک به افزایش مقدار ایمنی مواد غذایی وجود دارد. حتی با وجود این که استفاده از بهترین جنس مواد غذایی ضروری است، در عین حال خطرهایی وجود دارد که می توانند در مرحله بسته بندی رخ دهند. به عنوان مثال، جوهر و پوشش مورد استفاده در بسته بندی می توانند به محصولات غذایی و نوشیدنی منتقل شوند.

برای حفاظت از مصرف کنندگان، برچسب گذاری قوانین و مقررات FDA وجود دارد که نیاز به اطلاعات خاصی در بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی مانند لیست مواد تشکیل دهنده، اثرات احتمالی مصرف یا استفاده، بارکد و تاریخ تولید دارد تا محصول بتواند ردیابی و یا در زمان انقضا دور انداخته شود.

تازگی محصول توسط بسته بندی مناسب ایجاد می شود و به ظاهر، طعم، عمر مفید و کیفیت آن کمک می کند.

صرف نظر از این که ماده غذایی یا نوشیدنی شما با چه دستورالعمل خوبی ساخته شده باشد، اگر تازه مصرف نشود، امکان از دست دادن مصرف کنندگان وفادار خود وجود دارد.

در بسته بندی کالاها، مدت زمان هنگامی که محصول شما ساخته می شود تا زمانی که مصرف می شود، می تواند از روزها تا سال ها متفاوت باشد. تاریخ استفاده در بسته بندی ها معمولا  “فروش با تاریخ” (تاریخ انقضا) می باشد. هرچند با توجه به این که مصرف کننده محصول را قبل از این که مصرف کند برای مدت زمانی آن را در خانه نگه داری می کند، مهم است که بسته بندی به ایجاد تازگی در مدت تاریخ انقضا کمک کند.

تست ها و بسته بندی های جدید پیشرفته ای وجود دارد که به تولید کنندگان مواد غذایی اجازه می دهد تا طول عمر محصول را افزایش داده و کنترل بهتری در تازگی و طراوت محصول داشته باشند. از جمله:

مواد – بسته بندی های انعطاف پذیر مانند بسته بندی های پوشیده و شکل گرفته ی شکلات ها ( Flow wrapped candy bars ) عمر مفید بسیار بیشتری نسبت به فویل و بسته بندی های کاغذی دارا می باشند. در این نوع بسته بندی های پوشیده ی شکلاتی، انتظاراتی در مصرف کننده وجود دارد که هر دو هزینه و ظاهر باید در نظر گرفته شود.

لایه و مانع محافظتی – در بسته بندی انعطاف پذیر، خواص های متفاوتی از مانع برای هوا، رطوبت و طعم وجود دارد. پوشش ها می توانند به لایه های محافظتی، برای تغییر و افزایش عمر مفید محصول و همچنین افزایش طراوت و تازگی، اضافه شوند. برخی از غذاها و نوشیدنی ها به یک مانع نیاز دارند. بعضی از آن ها مانند محصولات گوشتی، نیاز به تنفس در بسته بندی دارند.

بسته بندی قابل تنظیم – معمولا بسته به نوع زیپ، درب و یا بسته بندی برچسبی می باشد. بسته بندی قابل تنظیم به حفظ تازگی محصول با قفل کردن هوا و حفظ راحتی مصرف کنندگان کمک می کند. قابلیت تنظیم یک امکان عالی برای محصولاتی است که برای چندین بار مصرف می شوند.

هویت نام تجاری ( Brand Identity – چیزی که نام تجاری آن را توسعه می دهد ) – بازاریابی / تسهیلات /shelf appeal درخواست تجدید نظر قفسه/ نام تجاری / امانت نام تجاری

هرسال، هزاران محصول غذایی و نوشیدنی راه اندازی می شوند. اگر هفتاد درصد تصمیمات خرید در قفسه های خرده فروشی ایجاد شوند، شما نیاز به توجه بر روی ایده های بسته بندی می باشید تا محصول خود را از محصولات جدید و موجود، متمایز کنید و توجه مشتری را جلب کنید. امروزه بیش از هر زمان، بسته بندی به بخش مهمی از ترکیبات بازاریابی تبدیل شده است و به شما امکان برقراری ارتباط به طور مستقیم بین اطلاعات مربوط به محصول با مصرف کننده را می دهد.

اساسا، یک بسته بندی خوب طراحی شده، توجه مصرف کننده را جذب می کند و از محصول در رویه ی مصرف آن محافظت می کتد. استفاده از اندازه مناسب، شکل، رنگ ها و مواد در بسته بندی شما، تجربه مصرف کننده را با محصول شما افزایش می دهد و نهایتا به ایجاد آگاهی از برند کمک خواهد کرد.

در صورت داشتن ابتکار، در نظر داشته باشید که طراح بسته بندی ای را استخدام کنید که بتواند به ایجاد یک هویت نام تجاری مناسب و همچنین به تعیین مواد مناسب برای محصولات شما کمک کند. با این حال، اگر بودجه ی شما محدود است، گزینه های مقرون به صرفه وجود دارد و شما همواره می توانید با پیشروی زمان بسته بندی خود را اصلاح کنید. ( یا برند محصول خود را دوباره انتخاب کنید )

نتیجه گیری :

 کارآفرینان مواد غذایی باید به این نکته توجه کنند که بسته بندی رابطه مستقیم با مصرف کنندگان محصول شما دارد. این سرمایه گذاری هست که می تواند کسب و کار شما را راه اندازی یا برشکست کند. تحقیقات پیش رو به طول عمر بسته بندی طراحی شده ی شما و قوی سازی شناسایی نام تجاری پرداخت می شود.

سرمایه گذاری شما در بسته بندی مواد غذایی و نوشیدنی، بهترین راه برای قرارگیری محصول شما در قفسه و در قاب مصرف کنندگان می باشد!


برگردانده شده از مقاله  Food & Beverage Packaging Basics

بری امتیاز به این پست کلیک کنید
[Total: 1 Average: 5]